İnme 112
15 Ekim 2021


İnme_112_Projeler.jpg

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye'de ilk defa uygulanacak "İnme 112 " mobil uygulamasını geliştirdi. Uygulama ile inme riski olan hasta, en kısa sürede inme merkezi bulunan en yakın hastaneye götürülerek tedaviye alınacak.

Telefona yüklenerek kullanılan mobil uygulama, ‘Hasta kolunu kaldırabiliyor mu?’, ‘Hastanın vücudu ile ilgili ağızda ve konuşmasında farklılık var mı?’, ‘Bilinci nasıl?’ gibi sorularla sağlık personelinin vakanın durumunu değerlendirmesini ve aşama aşama sisteme girmesini sağlıyor. Girilen bilgiler değerlendirilerek inme riski belirlendiği anda sistem, sağlık ekiplerini inme merkezi bulunan en yakın hastaneye yönlendirirken, aynı zamanda bu merkezde görevli doktora da hastanın bilgilerini SMS ile gönderiyor. Uygulama sayesinde inme riski olan hasta, daha hastaneye ulaşmadan doktor hasta hakkındaki ilgili bilgilere ulaşarak uygulayacağı muayene ve tedavi yöntemini belirlemiş oluyor.

Hastanın doğru tedavi merkezine hızlıca ulaştırılarak tedavisine başlanmasını sağlayan uygulama Bolu, Düzce, Balıkesir ve Eskişehir illerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Projenin seyri ve veriler Genel Müdürlüğümüz tarafından takip edilmektedir.