Kalbi İki Kez Duran Hastadan 112 Acil Sağlık Ekibine 'Hayat' Teşekkürü
02 Aralık 2021

Kalbi İki Kez Duran Hastadan 112 Acil Sağlık Ekibine 'Hayat' Teşekkürü

3kalbi-iki-kez-duran-hastadan-ambulans-ekibine-hayat-tesekkuru-5694.png

        Urla ilçesinde yaşayan, 52 yaşındaki Yahya Kemal Kaynar, 29 Ekim'de evinin banyosunda düştü. Urla Acil Sağlık İstasyonunda görevli 112 Acil Sağlık ekibimiz, 3 dakikada eve ulaşarak kalp masajı yaptı ve elektro şokla müdahale etti.
Ardından Urla Devlet Hastanesine götürülürken Kaynar'ın kalbi ambulansta ikinci kez durdu. Ekip, 5 dakikalık müdahaleyle hastanın kalbinin yeniden çalışmasını sağladı.

Hastanede başarılı tedavinin ardından taburcu olan Yahya Kemal Kaynar’ı evinde ziyaret eden ekibe, Kaynar ve ailesi teşekkür ederek yaşadıkları mutluluğu anlattı. 112 Acil Sağlık ekibinin yaptığı müdahale sayesinde hayatta olduğunu belirten Kaynar; "Kalbim iki sefer durmuş. 112 ekibi uğraştı ki beni ikinci kez hayata bağladılar. Onlar olmasa şu an hayatta olmazdım. O gün eşimin doğum günüydü. Onun için biraz kötü oldu ama ekip beni hayata döndürünce onun için de bir sürpriz olduğunu tahmin ediyorum. Sabah güneşi görmek, nefes almak ve sevdiklerinizle kahvaltı yapmak çok güzel bir duygu. Beni hayata bağlayan ekipteki arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ettim."

"Ekip olarak çok mutlu olduk"

2.jpg
  

112 Acil Sağlık ekibinde görev yapan paramedik Yazgül Polat ise yaptıkları ilk kontrolde Kaynar'ın kalbi ve solunumunun durduğunu belirlediklerini söyledi.  Kaynar'ın kalbini yeniden çalıştırmak için yaklaşık 40 dakika müdahale ettiklerini anlatan Polat; "Hastamızın kalbi çalıştıktan sonra ambulansa taşıdık. Ambulansta kalbi yeniden durdu. Kalp masajı ve şok cihazıyla müdahale ettik. Kalbi 5 dakika sonra yeniden çalışmaya başladı. Yaptığımız müdahaleler karşısında çok direndi ve tepki verdi. Bu bizi daha da heyecanlandırdı. Çok uzun süre müdahale ettiğimiz, dönme ihtimali bilimsel olarak çok düşük olan hastamızın sağlığına kavuşarak bugün bize teşekkür etmesi çok güzel bir şey. Bir de eşinin doğum günü olduğunu öğrendik. O zaman daha da mutlu olduk."

Paramedik Deniz Sarıyıldız da müdahale sırasında pes etmediklerini belirterek, "Hastamız çok gençti. Evinden çıkarıp ambulansa taşırken kızının bakışları aklımda kaldı. Benim de kızım var ve babalar kızlarına çok düşkün olur. 'İnşallah sağlıklı bir şekilde evine geri döner' demiştik. Bugün hastamızı ziyaret ettik. Ekip olarak çok mutlu olduk." dedi.

Hastanın eşi Hale Kaynar ise "Hayatta ikinci bir şans herkese nasip olmaz. 112 Acil Sağlık ekibi eşimin yaşaması için çok mücadele etti. Onlar yaş günümde eşimi geri döndürerek bana en büyük hediyeyi verdi." diyerek teşekkürlerini iletti.