8. Ulusal UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) Tatbikatının Hazırlıkları Başladı
13 Ocak 2021

tatbikat-2.jpeg

Genel Müdürümüz Dr. Semih Korkut 22-27 Temmuz 2019 tarihinde Malatya’da gerçekleştirilecek olan geniş kapsamlı UMKE tatbikatının hazırlıklarını yerinde inceledi.

 Türkiye’nin en geniş katılımlı acil tıbbi kurtarma tatbikatı için hazırlıklar başladı.
 
Sağlık Bakanlığı, 22-27 Temmuz tarihleri arasında Malatya’da düzenlenecek olan 8. Ulusal UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) Tatbikatının hazırlıklarına başladı. 500 UMKE personeli, 75 UMKE aracı, 27 ambulans, 20 mobil ve lojistik araçla gerçekleştirilecek tatbikata AFAD ve Kızılay gibi birçok kuruluşun ekipleri de katılacak. 20’ye yakın ülkeden uluslararası gözlemci ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri tatbikatı takip edecek. Tatbikatın son gününde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, çalışmaları yerinde izleyecek ve ekipleri denetleyecek.
 
Bir deprem senaryosu üzerinden gerçekleştirilecek olan 8. Ulusal UMKE Tatbikatı; sempozyum, lansman ve tatbikat bölümlerinden oluşacak. Seyyar hastanenin kurulacağı tatbikat alanında, sağlık hizmetlerinin afetin olduğu ilk andan itibaren tıbbi kapasitesi ve yeteneği sınanacak. Farklı illerden gelen UMKE ekiplerinin koordinasyonunun gözlemleneceği tatbikatta aynı zamanda tıbbi müdahale sırasında iş güvenliği önlemleri değerlendirilecek.
 
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetlerinin gönüllü kurtarma ekibi olan UMKE’nin toplamda 12 bin personeli mevcut. Hekim ve sağlık personelinden oluşan UMKE, 81 ilde afet ve acil durumlarda görev yapıyor. UMKE ekipleri ulusal müdahalelerin yanı sıra; Pakistan, Endonezya, Haiti, Sudan, Somali, Nepal, Bangladeş, Yemen, Mozambik gibi birçok ülkedeki afetlerde aktif görev aldı ve çoğu zaman olay yerine en hızlı ulaşan ekipler arasında oldu.

  • tatbikat-1.jpeg
  • tatbikat-2.jpeg
  • tatbikat-3.jpeg
  • tatbikat-4.jpeg