Elektronik Hasta Nakil Sistemi Pilot Uygulaması Dücze'de Başladı
13 Ocak 2021

     
IMG-20200911-WA0002.jpg

 Bilindiği üzere sağlık tesisinden başka bir sağlık tesisine nakil ihtiyacı duyulan hastalarımız için, sevk eden hekim tarafından fax veya e-posta yoluyla 112 Komuta Kontrol Merkezine(KKM) talep oluşturulmakta ve KKM tarafından hastanın tedavisine uygun yer araması yapılmaktadır.

      Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Elektronik Hasta Nakil Sistemi kapsamında, hastaların sevk talebi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi(HBYS) üzerinde elektronik ortamda oluşturularak, e-Nabız üzerinden Acil Sağlık Otomasyon Sistemi'ne(ASOS) gönderilmektedir. Bu sistem sayesinde KKM personeli ve hastane hekimlerinin  sevk talebi için harcadığı zaman azalacak, hastalarımız için uygun hastane bulma süreci kısalarak nakil bekleyen hastalarımızın daha kısa sürede tedavisine başlanması sağlanacaktır. Kağıttan dijital ortama geçilecek olması ile beraber, veriler elektronik ortamda kayıt altına alınıp saklanabilecek, raporlanabilecek ve değerlendirilerek hizmet sunumuna yönelik yapılan planlamalara katkı sağlayacaktır.

       Bu kapsamda Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İzleme Değerlendirme Daire Başkanı Şamil KURGUN ve beraberindeki teknik personelin, 10.09.2020 tarihinde Düzce il ziyaretleri ile beraber İl Sağlık Müdürlüğü yöneticilerinin de katılımıyla, Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde “Elektronik Hasta Nakil Sistemi” pilot uygulaması başlatılmıştır.  

        Ayrıca 112 Acil Çağrı Merkezi ziyaret edilerek ardından İl Sağlık Müdürlüğü yönetimi ile il değerlendirmesi yapılmıştır.

  • IMG-20200911-WA0005.jpg