Eskişehir 112 Acil Servisi Başhekimliği KKM Görevlileri Hayatını Kurtardıkları Yaşlı Kadını Hastanede Ziyaret Etti
13 Ocak 2021


       1.jpg

Eskişehir’de yaşayan 87 yaşında ki yaşlı kadın 11 Eylül gecesi tansiyonun yükselmesi üzerine düştü. Başını yere çarparak ağır yaralanan yaşlı kadın 112 Acil Çağrı Merkezi'ni aramayı başardı. Ancak görevlilere ne adresini verebildi ne de başına geleni söyleyebildi.

Çağrıyı karşılayan Eskişehir 112 Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Kontrol Merkezi’nde görevli Gülçin İspir Orak ile Dr. Pınar Elmacı, ağlama ve inleme sesleri ile kopuk kopuk kelimeler söyleyebilen kadını dikkatle dinledi. Kelimeleri birleştirerek yardım çağrısını yapan kadının oturduğu mahalle ve sokağı belirledi.

10 dakika içinde belirlenen adrese hemen ambulans yönlendirildi. Ambulans ekibi, sokaktaki evleri tek tek dolaşarak hastanın oturduğu daireyi tespit etmeyi başardı. İlk müdahale sonrası hayata döndürülen yaşlı kadın, ambulansla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Yüksek tansiyonun yanı sıra şeker, kalp yetmezliği gibi kronik hastalıkları bulunduğu öğrenilen yaşlı kadın, yoğun bakımda tedaviye alındı. 3 günlük yaşam savaşının ardından durumu iyiye giden Çelik, kardiyoloji servisine alındı.

Eskişehir 112 Ambulans Komuta Merkezi görevlisi Gülçin İspir Orak ile Dr. Pınar Elmacı hayatını kurtardığı yaşlı kadını hastanede ziyaret ederek sağlık durumu hakkında bilgi aldı.


5f61bef82269a2253cd0a249.jpg


Çağrıyı karşılayan Gülçin İspir Orak, ses verilmeyen asılsız ihbarlarla da karşılaştıklarını ancak yine de ev telefonundan yapılan bu çağrıyı dikkatle dinleyerek 13 kez görüşme sonrası adresi belirlemeyi başardıklarını belirtti.

Dr. Pınar Elmacı ise Komuta Kontrol Merkezi olarak uzun uğraşlar sonun da belirlenen adrese yönlendirilen ambulans ekibinin zamanında müdahalesiyle yaşlı kadının hayatını kurtardıklarını söyledi. “Ekip olarak yaşlı teyzemizin hayatını kurtardığımız için çok mutluyuz. Yoğun bakımdan çıktığını öğrendiğimizde de çok mutlu olduk. Yeniden sağlık çalışanı olduğumuzu hissettik ve hayat kurtarmanın çok güzel bir örneğini daha yaşadık" dedi.

Yoğun bakımdaki tedavisinin ardından servise alınan yaşlı kadın hayatını kurtaran sağlık ekiplerine teşekkür etti.
   
2.jpg