UMKE, DSÖ'nün "Acil Medikal Ekipleri Verifikasyonu" Sürecini Başarıyla Tamamlayarak EMT Tip 2 Standartlarına Kabul Edildi
13 Ocak 2021


UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (4).jpeg

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz UMKE, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün "Acil Medikal Ekipleri Verifikasyonu" sürecini başarıyla tamamlayarak EMT Tip 2 Standartlarına kabul edildi. Kabul dolayısıyla DSÖ’nün İstanbul’da ki  İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık Ofisi'nde DSÖ-EMT oluşumu Başkanı Flavio Salio, DSÖ Türkiye Ofisi ve İstanbul Ofisi Başkanı Dr Irshad Shaikh, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut ve UMKE personelinin katılımıyla tören gerçekleştirildi.

DSÖ yetkilileri Genel Müdürümüz Dr.Semih Korkut’a Kabul Belgesi takdim ederek tebrik etti. Tören sonrasında açıklamalarda bulunan DSÖ Türkiye Ofisi ve İstanbul Ofisi Başkanı Dr.Irshad Shaikh, “Bu verifikasyon Sağlık Bakanlığının kendi liderliğinin göstermiş olduğu bir inisiyatifin sonucu ve Sağlık Bakanlığının bu durumdaki kararlılığının bir göstergesi ve hem Dünya Sağlık Örgütünün bölgesel ekibi için önemli hem de Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütünün birbirine paralel olduğunun da bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Genel Müdürümüz Dr. Semih Korkut ise, “Ulusal Medikal kurtarma Ekibinin”, 2004 yılında kurulduğunu ve 2005 yılında uluslararası ilk kampını yaparak sürekli kendini geliştirdiğini aktardı.

Korkut, 2016'da verifiye olmak için DSÖ'ye başvuru yapıldığını dile getirdi.

"Onlarca ülke bir yerde afet olduğunda oraya yardım etmek istiyor ama bunların içerisinde hangisinin doğru olduğunun bilinmesi lazım. 2016'da DSÖ'ye başvurduk. O gün bugündür arkadaşlar çalışıyorlar. 4 yıllık emeğin sonucunda, bu hafta yurt dışından gelen misafirlerimiz bizim artık dünya standartlarında örnek bir kurtarma ekibimizin olduğuna karar verdiler. Biz bundan sonra bir seviye üste çıktık. Yani dünyadaki kurtarma ekipleri arasında sayılı ekiplerdeniz." şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük gönüllü kurtarma ekibine sahip olduklarına dikkati çeken Korkut, "Bundan sonra her geçen gün biraz daha ileriye gideceğiz. EMT 2'yi aldık. EMT 3'ü alacağız. Sahra hastanelerimiz donanımlı. Hızlı bir şekilde kurabiliyoruz. Bizim için kurtarma açısından ayrı bir milat olacak. DSÖ için de bizim ciddi bir desteğimiz olacak." değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ-Emergency Medical Teams (EMT) oluşumu Başkanı Flavio Salio da bu verifikasyonun alınmasının ve bu kültürün Türkiye'de yerleşmiş olmasının bölgesel ve global anlamda önem arz ettiğini söyledi.

UMKE'nin performansının başlangıçtaki minimum standartlar beklentisinin üzerine çıktığını dile getiren Salio, ekibin bu süreçte kendilerinden beklenenin üstünde bir performans göstereceğini açıkça sergilediğini vurguladı.

Salio, Acil Medikal Ekipleri Merkezi olarak UMKE'nin başarısını tebrik ettiklerini belirterek, "Bu bölgede yürütülecek misyonlarda başarısının devam edeceğinden ve bu topluluğa katkıda bulunmaya devam edeceğinden emin olduğumuzu söylemek istiyoruz." dedi.

Dünyada Tip 2 seviyesinde bu verifikasyondan geçmiş ülke sayısına da değinen Salio, "Küresel olarak 29 medikal ekibini verifiye ettik. Türkiye 30'uncu oldu. Avrupa'da 5 ekip Tip 2 verifikasyonu aldı. Toplam 11 ekip acil medikal kurtarma verifikasyonu aldı." bilgisini paylaştı.

Dünya üzerinde birçok afet ve doğa olayına yardıma giden Ulusal Medikal kurtarma Ekibimiz (UMKE), almış olduğu belge ile Türkiye’nin dünya üzerinde afet yardımlarına gidebileceğini ve başarılı işler başarabileceğini tescillemiş oldu.

  • UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (2).jpeg
  • UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (6).jpeg
  • UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (7).jpeg
  • UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (8).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-23 at 22.11.19 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-23 at 22.11.19 (2).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-23 at 22.11.19.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-23 at 22.11.20 (1).jpeg