Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz UMKE, 17 Yaşında!
13 Ocak 2021


Umke_Kuruluş.jpg

Genel Müdürlüğümüz bünyesinde 2003 yılında kurulan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) 17 yaşında!

Bursa’da 14-19 Aralık 2003 tarihleri arasında ilk kez düzenlenen Temel Eğitim Programı ile faaliyete başlayan UMKE, yurt içinde yaşanan deprem, sel gibi çok sayıda can kaybı ve yaralanmayla sonuçlanan afetlerin yanı sıra yurt dışında da birçok arama kurtarma ve yardım faaliyetinde görev aldı.

Medikal kurtarma alanında büyük bir ihtiyacı karşılayan UMKE, ulusal ve bölgesel olarak düzenlenen tatbikat ve eğitimlerin yanı sıra 2005 yılından itibaren katıldığı uluslararası kamplar ile her geçen gün daha donanımlı ve tecrübeli hale geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün "Acil Medikal Ekipleri Verifikasyonu" sürecini başarıyla tamamlayarak 23 Eylül 2020 tarihinde EMT Tip 2 Standartlarına kabul edilen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz uluslararası alanda da tescillenerek dünya standartlarında örnek bir kurtarma ekibi oldu.

Görev aldığı arama kurtarma çalışmalarında gösterdiği başarı ve fedakarlıkları ile takdirleri toplayan dünyanın en büyük gönüllü kurtarma ekibi UMKE , kuruluşunun 17. yılında 11 bin 903 gönüllü sağlık profesyoneli ile hayat kurtarma yolunda kararlı adımlarla büyümeye devam ediyor.