DSÖ ve Bakanlığımız İşbirliğinde “Covid-19 Salgını Sırasında Deprem Acil Durum Müdahalesi ve Sektörler Arası İş Birliği Masabaşı Tatbikatı” Gerçekleştirildi.
13 Ocak 2021


umke DSÖ tatbikat2.jpg

Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliği içerisinde 21-22 Aralık 2020 tarihleri arasında “Covid-19 salgını sırasında Deprem Acil Durum Müdahalesi ve Sektörler Arası İş Birliği Masabaşı Tatbikatı” gerçekleştirildi.

İstanbul AFAD İl Müdürlüğü Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde, Genel Müdürümüz Dr. Semih KORKUT’ ve DSÖ İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Dünya Sağlık Örgütü İstanbul Ofisi Vekil Başkanı Dr. Irshad Ali Shaikh katılımı ile başlayan, DSÖ Avrupa Bölge Ülkelerine Destek ve Acil Durumlar Direktörü Dr. Gundo WEILER’in Danimarka Kopenhag dan katılımları ile devam eden programda Genel Müdürümüz Dr. Semih Korkut bir konuşma gerçekleştirdi.

Doğal afetlerde müdahale  koordinasyonu esnasında Covid-19 pandemisi için alınacak önlemlerin önemi ile ilgili farkındalık yaratmak, kilit ortakları, Covid-19 salgınında büyük bir doğal afete acil müdahaleyi koordine etme konusunda yeni zorluklara duyarlı hale getirmek, Sağlık Bakanlığı, AFAD ve il yetkilileri arasında doğal afetler için acil cevap koordinasyonu sırasında Covid-19 ile ilgili önlemlerin önemi konusunda farkındalık yaratmak üzere düzenlenen program kapsamında  UMKE ve 112Acil ekiplerimiz enkazdan yaralı kurtarma ve kimyasal maddeye maruz kalan vatandaşa müdahale tatbikatlarında görev aldı.

Programa Genel Müdürümüz Dr. Semih Korkut, Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Eray Çınar, İstanbul UMKE personelimiz, 21 Bölge UMKE Sorumlusu ve yöneticileri ile birlikte katıldı.

 

 
    Ep1kUxNXIAQxucH.jpg