İstanbul Adalarda 112 Acil Sağlık Ekiplerine Bisikletli Timler Öncülük Yapacak!
24 Mayıs 2021

Bisiklet_Öncü_Tim (4).jpeg

İstanbul Adalara yerli ve yabancı turistlerin son zamanlarda artan ilgisi beraberinde bahar ve yaz aylarında özellikle hafta sonu ve özel günlerde ilçe nüfusunda artışa neden oluyor. Yaşanan bu artışın Acil Sağlık Hizmetlerinin sunumunda herhangi bir aksamaya neden olmaması ve daha kaliteli hizmet sunabilmek için İstanbul İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde Bisikletli Öncü Tim Ekipleri oluşturuldu.

            Öncü timler 2 adet Büyükada ve 2 adet Heybeliada’da olmak üzere ilk etapta 4 adet olarak planlandı. Adalara ziyaret yoğunluğu beklenen hafta sonu ile resmi, dini bayramlar gibi özel günlerde ise toplam 10 personel ek nöbet şeklinde öncü timlerde görev alacak.

Ekipler bisiklette taşıdıkları acil çantası, oksijen tüpü ve otomatik eksternal defibrilatör ile suda boğulmalardan, yüksekten düşmeye; kalp krizinden, çeşitli şok tablolarına kadar karşılaşabilecekleri her türlü vakanın ilk müdahalesini yaparak Kara Ambulans Ekibi gelinceye kadar tedavisine başlayabilecek. Birden çok hasta ya da yaralı olması halinde triaj ilkelerini göz önünde bulundurarak önce nakledilmesi gereken hastaların belirlenmesinde rol alacaklar. Bu sayede ana karada tedavisinin devam etmesi gereken hastalar için daha hızlı nakil sağlanabilecek.

Ayrıca öncü timlerimiz adalar bölgesinde sıkça rastlanan bisikletten düşme gibi basit yaralanmalarda pansuman gibi tıbbi ihtiyaçları da olay yerinde giderecek.

 

  • Bisiklet_Öncü_Tim.jpeg
  • Bisiklet_Öncü_Tim_İstanbul_Adalar
  • Bisiklet_Öncü_Tim (2).jpeg
  • Öncü_Tim_İstanbul_Adalar