overlay

ASKOM Bölge Toplantısı

askom-1.jpeg

Van Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM ) bölge toplantısı,  Van İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Van, Hakkari, Muş, Bitlis ve Ağrı illerinden idareci ve birim sorumluları katıldı.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut, “Acil sağlık hizmetlerinde 35 bin personelimiz, 5400’ün üzerinde ambulansımız var. Dünyanın en genç ambulans oranına sahibiz. Van için her bir istasyona iki ambulans düşmekte. Hava ambulansı olarak 17 helikopterimiz var. Helikopter ambulanslarımızla 42 bin hasta taşımışız, Van da bunu en iyi kullanan illerden bir tanesi. Uçak ambulanslarımızla da ciddi sayıda hava operasyonları yapmaktayız. Yurtdışında yaralanan ya da hastalanan vatandaşımız Türkiye’de tedavi olmak istediğini belirtiyor. Konsolosluk  Sağlık Bakanlığımız ile irtibata geçerek vatandaşımızın durumunu bildiriyor, tedavisinin Türkiye’de yapılması için cebinden tek kuruş harcamadan dünyanın diğer ucundan alıp getiriyoruz. Bunu yapabilen az sayıda ülke var bunlardan bir tanesi de biziz” dedi.


askom-2.jpeg

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut, Malatya UMKE tatbikat kampına da katıldı. Korkut “yapılan tatbikatta sağlık personellerimiz, ambulanslarımız, hava ambulanslarımız ve askeri helikopterin takviyesiyle olaylara müdahale ettiler” dedi.

Toplantıda Sağlık Bakanlığı İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Şamil Kurgun, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Adem Ergioğuz, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Onur Mahmutoğlu, SBÜ. Van Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sabahattin Çelik, Hakkari, Muş, Bitlis ve Ağrı illerinin hastane idarecileri, birim sorumluları hazır bulundu. 

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut ve İzleme ve Değerlendirme  Daire Başkanı Şamil Kurgun, Van İl Ambulans Servisi Başhekimliği 112 Komuta Kontrol Merkezi, SAKOM, UMKE ve İstasyonları da gezerek incelemelerde bulundu.